Ewolucja wątków apokaliptycznych w kulturze

ewolucja_watkow_apokaliptycznych_w_kulturze.jpg

Apokalipsa jest chyba jednym z najważniejszych motywów biblijnych. Chociaż w całej Biblii znaleźć możemy wiele tego typu tekstów, to jednak zdecydowanie najbardziej znana i najczęściej interpretowana jest „Apokalipsa” świętego Jana. Od wieków apokalipsa stanowiła również dość istotny motyw w całej kulturze – właściwie we wszystkich jej dziedzinach. Przez setki lat zdecydowana większość dzieł zawierających motywy apokaliptyczne była bezpośrednio związana z tematyką religijną i mistycyzmem.

Z czasem jednak wiele się w tej kwestii zmieniło. W dzisiejszych czasach apokalipsa jest wątkiem przewodnim wielu książek, filmów, obrazów, a nawet gier komputerowych. Współcześnie rozpatruje się ją jednak najczęściej w oderwaniu od pierwiastków mistycznego i metafizycznego. Reżyserzy filmowi czy autorzy książek koniec ludzkości oraz kres cywilizacji rzadko kiedy utożsamiają już z ingerencją jakiejś siły wyższej.

Jeźdźców na piekielnych rumakach, których znaleźć możemy w „Apokalipsie” świętego Jana, coraz częściej zastępują przybysze z innej galaktyki czy też zbuntowane maszyny.

www.2000000.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *